Play piercing jako lifestyle modern primitive

Home / Blog

Czy słyszałeś kiedyś o play piercingu? Może widziałeś kiedyś tak finezyjnie ozdobione ciało? Albo sam byłeś/byłaś tym dziełem sztuki? Tak? Nie? W dzisiejszym świecie, kiedy wszystko już było, nic nie zaskakuje, a wszystkie możliwe skandale już się dokonały, nadal możemy liczyć na stary, dobry piercing. Opowiem wam trochę o play piercingu, który nie traci na popularności w dzisiejszej społeczności modern primitives.

Play piercing, inaczej znane jako piercing rytualny, to praktyka, która ma głębokie korzenie w historycznych tradycjach pierwotnych kultur. Nie narusza ciała praktykującej osoby w trwały sposób. Jest to jedynie chwilowa interakcja z ciałem z igłą, która po pewnym czasie zostaje zakończona.

Dla wielu osób play piercing to forma fizycznego, duchowego lub artystycznego wyrazu. Jest to gra z bólem, w której uczestnicy przesuwają swoje granice cierpienia i mocno odwołują się do pierwotnych instynktów. W przelocie igły przez skórę odczuwają oni intensywność bogactwa emocji i odczuć, nie tylko cielesnych. Wielu przywołuje uczucie oddzielenia duchowego od ciała. Inni ufają w przekaz sztuki i głęboki sens swojego cierpienia dla niej. Niektórzy mogą pomyśleć, że jest to tylko kolejna ekscentryczna moda, ale warto zrozumieć, że dla wielu ludzi play piercing to forma wyrażenia swojej osobowości, podkreślenie odrębności i eksploracji ciała. Jak powiedział jeden z moich rozmówców:

— Play piercing daje mi poczucie wolności, którego nigdy nie doświadczyłem wcześniej. To jak odnalezienie części mnie, którą ukrywałem przez lata.

Nieodłącznym elementem play piercingu jest artystyczna strona tej praktyki. Nie są to przypadkowe nakłucia, lecz precyzyjnie zaplanowane kompozycje. Wiele osób decyduje się na wzory, które mają dla nich osobiste znaczenie, inni wybierają symbole religijne i filozoficzne, co czyni każde play piercing jeszcze bardziej intymnym.

Wielu krytyków uważa, że play piercing to tylko przejaw narcyzmu i szukanie uwagi. Jednakże pamiętajmy, że odwołuje się jednak do kultur pierwotnych. Warto zdać sobie sprawę, że to często przypisywanie negatywnych etykiet jest rezultatem braku zrozumienia i obaw przed tym, co odmienne i nieznane.

Istnieją oczywiście ryzyka związane z tą praktyką, są to infekcje czy trwałe uszkodzenia skóry. Dlatego kluczową kwestią jest bezpieczeństwo i staranne podejście do samego procesu. Bardzo ważny jest doświadczony piercer, który w sposób precyzyjny i sterylny może przeprowadzić cały performance. Osoba, która mu się poddaje, musi mu bezgranicznie ufać i być pewna swojej decyzji. Cały proces może prowadzić do skrajnych emocji, dlatego tak ważne jest to, by robiła to kompetentna osoba.

Play piercing, pomimo kontrowersji, jakie wywołuje, wciąż przyciąga wiele osób, które chcą odkryć, jak daleko mogą się posunąć, jak dużo mogą znieść i gdzie ich to zaprowadzi.

Różnorodność podejść do ciała i jego modyfikacji stanowi jeden z fundamentów naszej społeczności — wolność jednostki. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami play piercingu, czy po prostu zastanawiamy się nad tym, jak człowiek sam może skazać się na takie doświadczenia, powinniśmy szanować i doceniać niezwykłość ludzkiego ducha i ciała. Pamiętajmy, że każdy chce się manifestować i rozwijać inaczej.

Więc jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czym jest play piercing, mam nadzieję, że ten artykuł rzucił wam trochę światła na ten temat i będziecie chcieli sami go eksplorować, nawet jeśli tylko w teorii. W końcu warto być otwartym na różnorodność i niezwykłość, która nas otacza.

Ania Angie Małachowska

Artykuł ten ukazał się na łamach oraz dzięki  TattooArtist oraz na Onet.pl