Co musisz wiedzieć o kolczyku w sutku?

Przekłucie sutków wzbudza wiele emocji – zaskoczenie, oburzenie, strach, zachwyt. Osoby, które się na nie decydują, chcą ozdobić ciało i urozmaicić wygląd, a oryginalne kolczyki z pewnością im to umożliwiają. Wielu miłośników piercingu jest zainteresowanych, jak zrobić kolczyk w sutku, jednak nie decyduje się na to ze względu na obawę przed wyjątkowo mocnym bólem. To zrozumiałe, jednak czy musi być tak mocną przeszkodą? Przybliżymy temat przekłucia sutków dla wszystkich zaintrygowanych!

Jak zrobić kolczyk w sutku? Proces i gojenie

Przekłucie sutka musi być wykonane przez specjalistę, najczęściej w studio piercingu i tatuażu. Zabieg jest poprzedzony rozmową, w czasie której piercer zbiera potrzebne informacje, a Ty możesz zaspokoić wiedzę na temat tego, jak pielęgnować świeże przekłucie czy jaki rozmiar kolczyka do sutka będzie właściwy. Sam zabieg jest szybki, trwa ledwie kilka-kilkanaście minut. Musi być wykonywany w jak najbardziej sterylnych warunkach: zwróć uwagę, czy piercer zakłada jednorazowe rękawiczki, odkaża okolice przekłucia, i, przede wszystkim, otwiera przy Tobie jałową igłę i kolczyk. Zachowanie odpowiedniej higieny jest podstawą profesjonalnego piercingu. Istotne jest także zapewnienie poczucia komfortu klienta, dlatego zwyczajowo można poprosić, by zabieg odbywał się w miejscu osłoniętym przed wzrokiem innych ludzi.

Ważne jest też, ile goją się kolczyki w sutkach – ten czas wymaga odpowiedniej uwagi. Może to trwać od około 4 do nawet 6 miesięcy. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach wymagana jest odpowiednia pielęgnacja, oczyszczanie i odkażanie. Wokół kanału przekłucia mogą pojawiać się strupki i wydzielina, które należy delikatnie usuwać wskazanym przez piercera środkiem. Ważne jest także, by odpowiednio dobierać odzież (często wskazane jest zrezygnowanie ze staników na jakiś czas), starać się nie spać na brzuchu, nie korzystać z solarium czy basenów. Na początku procesu powinno się również zrezygnować z alkoholu.

Czy kolczyk w sutku boli?

Wizja bólu odczuwanego przy przekłuciu odstrasza wielu potencjalnych klientów. Panuje przekonanie, że to najboleśniejszy typ piercingu, ze względu na to, w jak wrażliwym miejscu się go wykonuje. Prawda jest taka, że ta kwestia jest indywidualna, zależna od wielu czynników. Jedna osoba może płakać z bólu, a inna jedynie lekko się skrzywi – to trudne do przewidzenia. Nie da się jednoznacznie ocenić, czy piercing sutków jest bolesny, mimo wszystko lepiej przygotować się na tę ewentualność. Nie można jednak zapominać o tym, jak szybki jest to zabieg. Nawet jeżeli klient boi się, bo ma niski próg bólu, samo przekłucie trwa jedynie moment – to błyskawiczny ruch, zajmujący ledwie sekundy! Wiele osób jest zaskoczonych, kiedy uświadamia sobie, że już po wszystkim.

 

Osoby, które marzą o kolczykach w sutkach, ale boją się bólu, często szukają ratunku w środkach znieczulających. Mowa tu o znieczuleniu miejscowym, czyli anestetycznym sprayu lub żelu, które nakłada się przed zabiegiem na obszar wokół sutka. Może to zmniejszyć nieprzyjemne doznania. Piercerzy mogą zaoferować użycie środka, czasami za dodatkową opłatą. Nie jest to jednak często używane rozwiązanie. Przekłucie jest tak szybkie, a ból tak krótki, że zazwyczaj zainteresowani nie decydują się na użycie środka.

Jakie są przeciwwskazania?

Czy każdy może zdecydować się na kolczyk w sutku? Od ilu lat wolno go wykonać? To często zadawane pytania, zwłaszcza przez młode osoby. Choć ten rodzaj piercingu jest marzeniem wielu, nie każdy może się na niego zdecydować. Profesjonalni piercerzy wykonują je jedynie osobom, które ukończyły 18 rok życia. Młodsi miłośnicy przekłuć powinni poczekać do tego czasu. Poza wiekiem istnieją również przeciwskazania medyczne:

– cukrzyca,
– ciąża i karmienie piersią,
– problemy z krzepliwością krwi,
– ciężkie choroby serca,
– nowotwory i przyjmowanie chemoterapii,
– często infekcje skóry w okolicy przekłucia.

 

Piercing to unikalny sposób na ozdobienie ciała, a różne przekłucia wciąż zyskują na popularności. Aby podjąć decyzję o danym kolczyku, warto najpierw czegoś się o nim dowiedzieć. Wyjaśniliśmy, jak zrobić kolczyk w sutku, od ilu lat można go wykonać, a także co trzeba mieć na uwadze. Najważniejsze, jak przy każdym przekłuciu, jest stosowanie się do zaleceń specjalisty. Profesjonalny piercer gwarantuje higieniczne warunki i sterylne narzędzia, ale o późniejszą pielęgnację w okresie gojenia dba się samemu – to właśnie wtedy mogą wystąpić powikłania, jeżeli nie stosuje się do rad. Po około pół roku będzie można zastanowić się, jaki kolczyk do sutka będzie najlepszą ozdobą.