Jak zrobić kolczyk w nosie? Najważniejsze informacje

Przekłucie w uszach od dawna jest standardem, codzienną ozdobą, noszoną niezależnie od wieku – nawet u zupełnie małych dzieci. Coraz popularniejsze stają się kolczyki również w innych miejscach, między innymi w nosie. Jego specyficzna budowa umożliwia kilka rodzajów przekłuć: w przegrodzie nosowej, czyli septum; wysoko u nasady, między oczami, nazywane bridge; w płatku nosa, czyli po boku, na różnej wysokości, znane jako nostril. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia ten ostatni typ. Może przyjmować różne formy, zależnie od upodobań. Niektórzy noszą drobne diamenciki, inni stawiają na mocniej odznaczające się, obejmujące nozdrze kółka, możliwe jest również umieszczenie dwóch kolczyków obok siebie. Wiele zależy od tego, jaki rozmiar kolczyka do nostrila zostanie wybrany. To rodzaj piercingu, który daje dużo możliwości personalizacji i jest doskonałym wyborem na wyrażenie siebie w subtelny sposób. Kiedy myśli się nad wykonaniem takiego przekłucia, pojawia się wiele pytań. Jak się robi kolczyk w nosie? Czy nostril boli? Wyjaśnimy niepewności i przedstawimy wszystkie potrzebne informacje!

Od ilu lat można mieć kolczyk w nosie?

Jedno z pierwszych pytań, które zadają chętni na nostrila, to od ilu lat można mieć kolczyk w nosie. Wiele młodych osób marzy o urozmaiceniu wyglądu i podkreśleniu swojego stylu przy pomocy piercingu, jednak przeszkodą może wydawać się wiek. Ogólnie przyjmuje się, że przekłucia – często poza płatkami uszu – wykonuje się jedynie klientom, którzy ukończyli 18 rok życia. Częstą praktyką jest dopuszczanie takich kolczyków u młodszych osób, jednak wymagana jest wtedy pisemna zgoda lub obecność rodzica czy opiekuna. Jako że nostril jest uznawany za łatwe w pielęgnacji i niesprawiające problemów przekłucie, wykonanie go młodszym klientom nie powinno nieść ze sobą niebezpieczeństwa. Warto zauważyć, że ten typ piercingu jest stosunkowo subtelny i może być mało widoczny, dlatego coraz częściej akceptuje się go w szkołach czy pracy. W kwestii kolczyka w nosie – to, od ilu lat zależy od profesjonalisty, do którego się udaje. O wszystko należy dopytać piercera, aby mieć pewność, że nic nie stoi na przeszkodzie do kłucia.

piercing

Jak się robi kolczyk w nosie?

Najważniejsze, od czego musimy zacząć tę sekcję, to prosta zasada: jak zrobić kolczyk w nosie? Nie samemu! Tylko u profesjonalisty! Wielu amatorów myśli, że zamiast wydawać pieniądze na piercera, mogą kupić igłę i zająć się tym sami. To oczywiście zły pomysł. Brak wiedzy, doświadczenia, a także środków potrzebnych do zachowania higieny i bezpieczeństwa – wszystko może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań. Zabieg powinno się wykonywać jedynie u wyszkolonych, doświadczonych specjalistów zajmujących się piercingiem.

W rękach profesjonalisty przygotowanie, wybranie jaki rozmiar kolczyka do nostrila, i w końcu sam zabieg to prosty, szybki proces. Zaczyna się od odkażenia okolic nosa i wybrania odpowiedniego miejsca na kolczyk, dopasowanego idealnie do indywidualnej anatomii oraz upodobań – może być umieszczony niżej lub wyżej, co zależy głównie od budowy nozdrza i planowanego typu noszonych kolczyków. Następnie piercer wykonuje przekłucie, koniecznie używając jałowej igły i kolczyków, otwieranych przy kliencie. Trwa to tylko moment – a czy kolczyk w nosie boli? To kwestia indywidualna, jednak jest uznawany za jeden z mniej bolesnych typów piercingu. Na świeże przekłucie zakładany jest odpowiednio dobrana biżuteria, którą można wyjąć i zmienić dopiero po zakończeniu okresu gojenia. Wszelkich informacji o pielęgnacji udzieli piercer.

NOSTRIL - JAKI KOLCZYK NA POCZĄTEK?

Pierwszy kolczyk powinien być dobrany przez piercera – nie na podstawie aspektów wizualnych, ale odpowiedniego kształtu, rozmiaru, a także materiału. Na świeże przekłucie nie można założyć słabej jakości metalu, który może wywołać reakcje alergiczne i zaburzyć proces gojenia. Właściwym wyborem będzie tytan lub wysokiej klasy stal chirurgiczna, o jak najniższej zawartości niklu, czyli silnie uczulającego materiału. Inne odpowiednie opcje to PTFE lub bioplast, czyli bezpieczne dla ciała tworzywa sztuczne. Wybierając nostril, jaki kolczyk na początek, piercer może użyć różnych typów: prosty labret zakończony kulką lub pigmej, czyli zakręconą ozdobę zaprojektowaną specjalnie do nostrila. W późniejszym czasie, po zakończeniu gojenia, można wymienić je na kółko, podkówkę czy D-ring.

Po sprawdzeniu, od ilu lat można mieć kolczyk w nosie i czy nostril boli, warto wybrać odpowiedniego, doświadczonego piercera, który wykona przekłucie. Ważne jest, aby oferował jak najbardziej sterylne warunki. Przebicie nosa może wydawać się proste, jednak ewentualne powikłania, takie jak mocna infekcja, zdecydowanie nie są przyjemne. Postaw na bezpieczeństwo i higienę!