Jak zrobić kolczyk w nosie? Najważniejsze informacje

Przekłucie w uszach od dawna jest standardem, codzienną ozdobą, noszoną niezależnie od wieku – nawet u zupełnie małych dzieci. Coraz popularniejsze stają się kolczyki również w innych miejscach, między innymi w nosie. Jego specyficzna budowa umożliwia kilka rodzajów przekłuć: w przegrodzie nosowej, czyli septum; wysoko u nasady, między oczami, nazywane bridge; w płatku nosa, czyli po boku, na różnej wysokości, znane jako nostril. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia ten ostatni typ. Może przyjmować różne formy, zależnie od upodobań. Niektórzy noszą drobne diamenciki, inni stawiają na mocniej odznaczające się, obejmujące nozdrze kółka, możliwe jest również umieszczenie dwóch kolczyków obok siebie. Nostril to rodzaj piercingu, który daje wiele możliwości personalizacji i jest doskonałym wyborem na wyrażenie siebie w subtelny sposób. Kiedy myśli się nad wykonaniem takiego przekłucia, pojawia się wiele pytań. Jak się robi kolczyk w nosie? Czy nostril boli? Wyjaśnimy niepewności i przedstawimy wszystkie potrzebne informacje!

Od ilu lat można mieć kolczyk w nosie?

Najważniejsze, od czego musimy zacząć tę sekcję, to prosta zasada: jak zrobić kolczyk w nosie? Nie samemu! Tylko u profesjonalisty! Wielu amatorów myśli, że zamiast wydawać pieniądze na piercera, mogą kupić igłę i zająć się tym sami. To oczywiście zły pomysł. Brak wiedzy, doświadczenia, a także środków potrzebnych do zachowania higieny i bezpieczeństwa – wszystko może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań. Zabieg powinno się wykonywać jedynie u wyszkolonych, doświadczonych specjalistów zajmujących się piercingiem.
W rękach profesjonalisty założenie nostrila to prosty, szybki proces. Zaczyna się od odkażenia okolic nosa i wybrania odpowiedniego miejsca na kolczyk, dopasowanego idealnie do indywidualnej anatomii oraz upodobań – może być umieszczony niżej lub wyżej, co zależy głównie od budowy nozdrza i planowanego typu noszonych kolczyków. Następnie piercer wykonuje przekłucie, koniecznie używając jałowej igły i kolczyków, otwieranych przy kliencie. Trwa to tylko moment – a czy kolczyk w nosie boli? To kwestia indywidualna, jednak jest uznawany za jeden z mniej bolesnych typów piercingu. Na świeże przekłucie zakładany jest odpowiednio dobrana biżuteria, którą można wyjąć i zmienić dopiero po zakończeniu okresu gojenia. Wszelkich informacji o pielęgnacji udzieli piercer.

piercing

Jaki kolczyk do nosa na początek?

Pierwszy kolczyk powinien być dobrany przez piercera – nie na podstawie aspektów wizualnych, ale odpowiedniego kształtu, rozmiaru, a także materiału. Na świeże przekłucie nie można założyć słabej jakości metalu, który może wywołać reakcje alergiczne i zaburzyć proces gojenia. Właściwym wyborem będzie tytan lub wysokiej klasy stal chirurgiczna, o jak najniższej zawartości niklu, czyli silnie uczulającego materiału. Inne odpowiednie opcje to PTFE lub bioplast, czyli bezpieczne dla ciała tworzywa sztuczne. Wybierając, jaki kolczyk do nosa na początek, piercer może użyć różnych typy: prosty labret zakończony kulką lub pigmej, czyli zakręconą ozdobę zaprojektowaną specjalnie do nostrila. W późniejszym czasie, po zakończeniu gojenia, można wymienić je na łóżko, podkówkę czy D-ring.

Po sprawdzeniu, od ilu lat można mieć kolczyk w nosie i czy nostril boli, warto wybrać odpowiedniego, doświadczonego piercera, który wykona przekłucie. Ważne jest, aby oferował jak najbardziej sterylne warunki. Przebicie nosa może wydawać się proste, jednak ewentualne powikłania, takie jak mocna infekcja, zdecydowanie nie są przyjemne. Postaw na bezpieczeństwo i higienę!