Kolczyk do języka - co musisz o nim wiedzieć?

Kolczyki w uszach to powszechnie noszona ozdoba, a coraz częściej można zobaczyć ludzi, zwłaszcza młodych, decydujących się na przekłucia nosa czy warg. Ozdobienie w ten sposób języka ma swoich zwolenników, jednak pozostaje kontrowersyjne. Wiele osób postrzega je jako niebezpieczne, grożące nawet uszkodzeniem nerwów i trwałym upośledzeniem mowy czy zmysłu smaku. Czy wykonanie tego przekłucia może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje? To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają zainteresowane nim osoby. Dla masy ludzi ta ozdoba jest warta ewentualnego ryzyka. A jaki kolczyk do języka po zagojeniu będzie najbezpieczniejszym wyborem? Wyjaśnimy wszelkie podstawowe zagadnienia związane z tą niecodzienną biżuterią.

jaki kolczyk do języka

Co trzeba wiedzieć przed zabiegiem?

Język nie jest prostym miejscem do przekłucia – to nie kawałek słabounerwionej, mało ruchliwej skóry. Próba samodzielnego wykonania piercingu języka jest ogromnym ryzykiem i zdecydowanie nie powinno się nawet tego próbować. Taki zabieg może przeprowadzić jedynie wykwalifikowany piercer. Należy umówić się na przekłucie u profesjonalisty, który zachowuje standardy higieny i używa wyłącznie sterylnych igieł i kolczyków.

Możliwe skutki uboczne piercingu

Piercing języka niesie ze sobą ryzyko – dlatego ważne jest, by wykonał je doświadczony ekspert. W takim wypadku szanse na uszkodzenie nerwów są minimalne. Sam kolczyk może jednak prowadzić do innych problemów, takich jak osuwanie się dziąseł i niszczenie szkliwa. Osoby z problemami dentystycznymi szczególnie powinny zwrócić na to uwagę. Należy pamiętać, że – tak samo jak przy każdym innym przekłuciu – istnieje niebezpieczeństwo infekcji. Jeżeli zabranie odpowiedniej pielęgnacji, oczyszczania rany i przestrzegania zaleceń, problem może rozwinąć się nawet w zapalenie. Okres gojenia wymaga systematycznej i starannej opieki nad przekłuciem.

Wiek a kolczyk w języku. Od ilu lat można go zrobić?

Marzenia o unikalnym przekłuciu mają nawet nastolatki. Czy jednak tak młode osoby powinny decydować się na kolczyk w języku? Od ilu lat można go wykonać? Różni piercerzy mogą mieć własne zasady, jednak najczęściej mówi się o granicy 16 lat. Od tego wieku możliwe jest zapisanie się na piercing, jednak jedynie z pisemną zgodą – w niektórych studiach przy obecności – rodzica lub opiekuna.

Jak dbać o świeże przekłucie?

Na świeże przekłucie zakłada się dłuższy kolczyk, na wypadek opuchnięcia języka. Może on być niewygodny i powodować pewien dyskomfort, jednak to tylko przejściowe rozwiązanie. Okres gojenia trwa zazwyczaj 2-4 miesiące, i przez ten czas należy traktować go z uwagą. W początkowym etapie język może być opuchnięty i lekko krwawić – to nic niepokojącego. Jeżeli jednak te objawy utrzymują się dłużej lub są wyjątkowo intensywne, należy zgłosić się do specjalisty. Ważna jest dokładne, ostrożne oczyszczanie rany zalecanymi przez piercera specyfikami.

Jaki kolczyk do języka po zagojeniu?

Kiedy rana jest już w pełni wygojona, można zmienić kolczyk na inny – dopasowany długością i estetyką. Wygląd kolczyka zależy od gustu – wybór jest szeroki: od prostej, minimalistycznej kuleczki, po większy, oryginalny wzór, na przykład w kształcie kwiatka. Warto pamiętać, że zbyt duża ozdoba może powodować dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do uszkodzenia dziąseł i zębów, wspomnianych wcześniej.

Ogromne znaczenie ma nie tylko rozmiar i wygląd, ale i materiał. Wybierając, jaki kolczyk do języka po zagojeniu trzeba zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany. Ważne jest, by kupować jedynie ozdoby wykonane z bezpiecznych dla ciała materiałów. Może to być tytan lub bioplast, a także stal chirurgiczna, ale jedynie taka o jak najniższej zawartości niklu, który może być silnie uczulający.

Kolczyk w języku to unikalna ozdoba, która może dodać pewności siebie i poczucia stylu. Wykonać go powinien jedynie wykwalifikowany piercer, który używa sterylnych narzędzi i biżuterii. Ważne jest, by wziąć pod uwagę pewne kwestie przed zdecydowaniem się na kolczyk w języku: od ilu lat można go wykonać, jakie są możliwe powikłania, oraz jak należy postępować w czasie gojenia. Tylko ze świadomością ryzyka i odpowiedzialności za bezpieczną pielęgnację powinno się podchodzić do tego przekłucia.