Przekłuwanie uszu - pistoletem czy igłą? Którą metodę wybrać?

Piercing uszu, twarzy i ciała to popularny sposób zdobienia i wyrażania swojego stylu. Stosowany od wieków w różnych miejscach na świecie, dawniej mógł oznaczać przynależność do danej grupy lub status społeczny, a obecnie stanowi ozdobę, a nawet modny dodatek do stroju. Niektórzy decydują się na oryginalne typy piercingu, takie jak w nosie czy wargach, aby urozmaicić swój wygląd lub wyróżnić na tle innych. Podstawową opcją są kolczyki w płatkach uszu, nazywane w branży “lobe”. Można zobaczyć je noszone przez osoby w każdym wieku, od małych dzieci po najstarsze pokolenia. Najczęściej wykonuje się je w salonach kosmetycznych, przy pomocy urządzenia – pistoletu. Alternatywą są przekłucia igłą, które oferują piercerzy. Przebijanie uszu – pistoletem czy igłą? Co jest lepszą opcją? Odpowiemy na to pytanie!

Lepiej przekłuwać uszy pistoletem czy igłą?

Kiedy już pojawi się marzenie o kolczykach, pierwsze pytanie dotyczące przekłuwania uszu to: pistoletem czy igłą? Odpowiedź jest prosta i nie pozostawia wątpliwości – wystarczy zwrócić uwagę na podstawowe cechy obu metod. Igły umożliwiają zachowanie jak najwyższego poziomu sterylności, który może być trudny do osiągnięcia w pistoletach – chociaż najnowsze modele osiągają coraz lepsze warunki. Salony kosmetyczne, które oferują usługi kolczykowania pistoletem, najczęściej nie zapewniają odpowiedniej biżuterii – stawiają na aspekty wizualne, a nie bezpieczne materiały. Świeże przekłucie najlepiej będzie goić się na tytanie lub wysokojakościowej stali chirurgicznej o niskiej zawartości niklu – metalu, który często powoduje reakcje alergiczne.

Najważniejsza kwestia to sposób wykonania dziurki w płatku ucha. Igła przebija go gładko, tworząc łatwy do wygojenia kanał. Pistolet nie “przekłuwa”, tylko “przebija”. Jego działanie polega na gwałtownym rozerwaniu i zmiażdżeniu tkanek ucha. To oczywiście niekorzystne rozwiązanie, które może skutkować długo utrzymującą się opuchlizną i utrudnionym procesem gojenia – w gorszych przypadkach przekłucie potrafi “paprać się” nawet lata po wykonaniu.

przebijanie uszu pistoletem czy igłą

Czy igła zawsze jest lepsza?

Przy podejmowaniu decyzji na temat przekłuwania uszu – igłą czy pistoletem – często pojawiają się dodatkowe pytania: czy przekłucie uszu igłą boli? Czy pistolet to mniej bolesna forma? To kwestia indywidualna i ciężko ją ocenić. Miażdżenie tkanek przez pistolet może powodować większy ból, jednak jest błyskawiczne, więc nie jest on zbyt odczuwalny. Wykonanie piercingu zawsze może wiązać się z bólem, jednak jego intensywność najczęściej nie jest znaczna. Co natomiast z osobami, które cierpią na ajchmofobię i nie znoszą widoku igieł? Jeżeli lęk jest zbyt mocny, takie osoby mogą preferować zabieg z użyciem pistoletu. Jeśli jednak jest szansa na to, by go pokonać, na przykład zajmując uwagę, czy zamykając oczy, warto zdecydować się na usługi profesjonalnego piercera.

O czym trzeba pamiętać czy przebijaniu uszu?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na higienę, jaką zapewnia miejsce przekłucia. Czy kolczyk, który zostanie założony, jest jałowy? Czy będzie otwarty dopiero w czasie zabiegu? Należy sprawdzić materiały oraz zapewnione środki odkażające. Odpowiednie dbanie o higieniczne i bezpieczne środowisko zmniejsza szanse na infekcje lub zarażenie.

Przebijanie czy przekłuwanie uszu? Pistoletem czy igłą? Na te pytania łatwo odpowiedzieć. Chociaż wiele osób docenia szybkość i niską cenę użycia pistoletu, warto mieć na uwadze potencjalne komplikacje. Bezpieczne, higieniczne warunki to podstawa zabiegów tego typu, dlatego to pierwsze, na co należy spojrzeć, wybierając odpowiednie miejsce. Dzięki większej świadomości coraz więcej osób sięga po usługi profesjonalnych piercerów. Studia tatuażu i piercingu to miejsca, w których można wykonać różnego rodzaju modyfikacje ciała, a przekłucia uszu to jedna z najpopularniejszych usług. Warto pamiętać, czy lepiej przekłuwać uszy pistoletem, czy igłą, kiedy ma się na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo.